Jej osobliwość Etna – najstarszy na świecie i największy w Europie wulkan

Etna – jest chimeryczna i kapryśna. Bywają dni kiedy leniwie pali sobie fajkę i puszcza niegroźne dymki. Bywają też takie, kiedy potrafi się wkurzyć. Wtedy wyrzuca z siebie materiał wulkaniczny, który może zasypać pobliskie miasteczka. Ostatni największy wkurw miał miejsce w 2019 roku. Etna wyrzuciła z siebie lawę, materiał wulkaniczny oraz ogromną ilość pyłów i dymu blokując ruch lotniczy na całej wyspie. 

W czasie kiedy odwiedzamy wulkan, Etna nie jest zbyt towarzyska. Nie pozwala nam wspiąć się do głównego krateru. Odcina drogę kłębiąc na zboczach piaskowe burze. Być może właśnie romansuje z Wiatrem i nie życzy sobie gości. Wygląda na to, że schadzki mają miejsce dość często. Jeśli chcecie ich podejrzeć musicie odpowiednio się przygotować. 

Nie wystarczy na letnie ubrania zarzucić bluzę. Etna to góra o wysokości 3340 m n.p.m. Temperatura spada tutaj o 0,6 stopnia na każde 100 metrów. Na szczycie Etna wita nas temperaturą o wartości bliskiej 0 stopnia Celsjusza. Długie spodnie, kurtka przeciwwiatrowa, ciepłe rękawiczki i czapka to podstawa, nawet jeśli na dole w miasteczku u podnóża Etny jest 30 stopni. Nam przydały się również maseczki covidowe, które chroniły naszą twarz przed burzą piaskową.

Mimo przygotowania nie udało nam się wspiąć na szczyt. Wiatr był tak silny, że na zboczach kłębiły się burze piaskowe. Chmury piasku były tak uciążliwe, że w połowie drogi trzeba było odpuścić i zawrócić, a pył wulkaniczny przez kilka dni wychodził nam z oczu. 

Niezdobyty szczyt wynagradziły widoki. Krajobraz na Etnie w wietrzny dzień jest bardzo osobliwy i dynamiczny. Przetaczające się chmury rysują na wzniesieniach ruchome cienie. Czerń przybiera tutaj najróżniejsze odcienie, a umaszczenie Etny zmienia się w zależności od tego jak zawieje wiatr i przepchnie chmury.

Na Etnę można dostać się na wiele sposobów:

  1. Pieszo – 3,5 h w jedną stronę.
  2. Kolejką Linową – wjazd na wysokość około 2000 m.n.p.m. dalej można iść pieszo lub pojechać samochodem terenowym.
  3. Samochodem terenowym z parkingu.

Przydatne informacje:

Parking płatny – 6 Euro

Jeśli nie ma warunków pogodowych samochody terenowe nie jeżdżą.

Więcej informacji: https://www.funiviaetna.com/

Stąd można rozpocząć wyprawę na Etnę pieszo, samochodem terenowym lub kolejką linową do stacji na wysokość 2648 m.n.p.m.

(Visited 340 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *