Sycylia och i ach!

Co sprawia, że to miejsce przyciąga jak magnes?

Sycylia to miejsce przez, które przeszły prawie wszystkie nacje świata – to cywilizacyjny kocioł z wielokulturową historią, na którą znaczący wpływ miało usytuowanie wyspy na granicy dwóch światów europejskiego i afrykańskiego. 

Tutaj, a dokładnie głęboko pod powierzchnią Ziemii stykają się dwie płyty tektoniczne – euroazjatycka z afrykańską i przebiega granica między kontynentami. To co styka się głęboko pod ziemią widać na jej powierzchni w postaci bogatego krajobrazu i wulkanów

Geograficzne położenie wyspy na pograniczu kontynentów miało również wpływ na wytworzenie różnorodnej kultury z wieloetniczną ludnością i mieszanką stylów architektonicznych. Sycylijskie miasta to hybrydy łączące wpływy arabskie z europejskimi. Przez jedne drzwi do katedry w Syrakuzach wkracza się do miejsca, które pierwotnie było świątynią Ateny, później kościołem chrześcijańskim, następnie meczetem i ponownie świątynią chrześcijańską.  

Na wygląd sycylijskich miast duży wpływ miała geologia wyspy i jej sejsmiczny charakter. Miasta nawiedzane trzęsieniami Ziemi często całkowicie zmieniały swój wygląd i położenie tak jak Gibellina lub zostały przeobrażone tak jak Syrakuzy, które po kolei odbudowywały nowe obiekty na starych i tworzyły architekturę, z której murów można odczytać historię od czasów antycznych po współczesne.

Sycylia dostarcza wielu doznań. Rozpieszcza nasze oczy, kubki smakowe, zaspokaja ciekawość i rozbudza wyobraźnię, a natura ona zawsze broni się sama, nie trzeba dużo pisać.

Po więcej ochów i achów odsyłam do artykułów na blogu:

  1. Umaszczenie Etny

2. Gibellina – Cretto di Burri

3.

(Visited 48 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *